איך בוחרים ילקוט לילדים?

August 11, 2014

הילקוט הוא הפריט הראשון שיש לקנות כשמתכוננים לשנת הלימודים. בחנויות מחכה לכם מבחר אינסופי כמעט של תיקי גב, ילקוטי נשיאה ותיקי טרולי, בעיצובים מגוונים. המבחר העצום יאפשר לכם למצוא את התיק שהילדים רוצים – בדרך כלל תיק שעליו מודפסות הדמויות של הכוכבים האהובים עליהם – ועדיין להקפיד על הכללים שיניחו את דעתכם. כללים שישמרו על הגב של הילדים הרכים שלכם.  לפניכם מספר כללים עליהם יש להקפיד לפני שקונים ילקוט לילד מכיתה א' ומעלה:

בודקים את הילקוט 

במכון התקנים הישראלי (תמיד כדאי לקנות תיק שמצויד בתו תקן של מכון התקנים) ממליצים לבדוק את מבנה הילקוט, את איטום הילקוט מפני חדירת מים (למשל, אם הילד הולך עם הילקוט בגשם) ואת איכות וחוזק האביזרים הנלווים לילקוט – כתפיות, תפרים, רוכסנים וכן הלאה. ילקוטים של חברות מוכרות שנמכרים ברשתות ידועות, מצוידים בדרך כלל באחריות שמבטיחה את איכות הילקוט בכלל והאביזרים בפרט. 

 

מודדים את הילקוט

יש לבחור בתיק עם גב קשיח ומרופד, שיש לו כתפיות רחבות ככל האפשר. כתפיות רחבות ומרופדות ככל האפשר, ובאופן כללי ילקוט שהמידות שלו מתאימות לגיל ולמשקל של הילד. ככל שהילד נמוך יותר, הילקוט שלו יהיה קטן יותר הן בגובה והן ברוחב. יש להביא את הילד לחנות ולמדוד עליו את הילקוט, כאשר אתם מתאימים את הכתפיות לגובה שלו ובודקים אם התיק נוח לו. כדאי להביא לחנות מספר ספרים, כדי לבדוק את התיק כשהוא מכיל משקל סביר שהילד יישא מדי יום לבית הספר.

 

חלוקת הילקוט

 

לטובת הסדר של התלמיד והנוחות שלו, כדאי לבחור בילקוט עם תאים שמסייעים לחלק את המשקל על גבו של הילד, הן מבחינת ספרים והן מבחינת מחברות ואביזרי כתיבה נלווים. על ההורים יש לסדר לילד את אורכי רצועות הכתפיים כך שיש חלוקה שווה של המשקל ולהדק את הכתפיות כך שהילקוט יהיה צמוד לגב התלמיד. על ההורים מוטלת אחריות נוספת וחשובה – לוודא שהמשקל בתוך הילקוט לא עולה על 15 אחוז מהמשקל של הילד (מומלץ  כמה שפחות!). עודף משקל עלול לגרום לכאבי גב לילד ולפגוע בגב לטווח הארוך.

סידור הילקוט

על ההורים להרגיל את הילד לסדר את התיק מדי יום או ערב. לפנות את התיק מהספרים ומהמחברות שאין בהם צורך, כדי לא לשאת משקל מיותר על הגב. להקפיד גם על סדר בפריטים מיוחדים וכבדים יחסית שלא תמיד יש בהם צורך. למשל, צבעים לשיעור ציור שיש לקחת ביום שיש בו שיעור ציור ולהשאיר בבית כשאין שיעור כזה. 

מתי עדיף ילקוט טרולי?

ילקוטים על גלגלים – תיקי טרולי – חביבים על ילדים בכל הגילאים והם מהווים פתרון מצוין להורים שמוטרדים מעניין העומס והמשקל. יתרונם של תיקים על גלגלים הוא שהמשקל של הילקוט לא נישא על גב הילד, אבל אם לילד יש דרך ארוכה ברגל לבית הספר או מדרגות רבות לעלות בהן לכיתה, תיק טרולי עלול להיות לא מתאים. בדקו את תנאי השטח והתייעצו עם הילד. בכל מקרה, אפשר לקנות ילקוט גב, ובנפרד עגלת נשיאה עם גלגלים.

Please reload

© הסטוק