מעסיקים את הילדים במרחב המוגן

July 14, 2014

ימים קשים עוברים על תושבי מדינת ישראל, אבל השגרה חייבת להימשך. הנה כמה דברים שכדאי להכין מראש כדי להעסיק את הילדים במרחב המוגן

1 הכינו את המרחב המוגן, רצוי בשיתוף הילדים. דאגו למרחב מוגן נוח ככל האפשר עבור הילדים, העבירו אליו מזרנים עם המצעים של הילדים מחדר הילדים שלהם, צעצועים אהובים ופריטים אחרים שהם מעולמם המוכר של הילדים. 

2 בנוסף לצעצועים המוכרים, הכניסו למרחב המוגן גם הפתעות שעשויות לשמח את הילדים, כל ילד ומה שהוא אוהב. אם יש במרחב המוגן טלוויזיה או מכשיר די וי די, כדאי להכין להם סרטים שיעבירו את הזמן. אם אפשר להכניס מחשב או אייפד, כדאי להיערך עם משחקי מחשב מתאימים לגיל הילדים. משחקי קופסה הם משהו שמעביר זמן היטב, וכדאי לנצל את ההפוגות כדי להצטייד במשחקי קופסה או פאזלים שמעבירים את הזמן בנעימים ומעסיקים את הילדים לאורך זמן. גם משחקים במחירים נמוכים מאוד שישרתו את המטרה.

3 ילדים צריכים להרגיש בטוחים ומוגנים, ועל תחושת הביטחון אחראים ההורים. ברור שבתקופה זו גם ההורים לחוצים, אבל זכרו שאתם המבוגר האחראי ועליכם להעניק לילדים את כל החום ותשומת הלב האפשריים. מחקרים מראים שחיבוק שנמשך לפחות 20 שניות עשוי להרגיע ולנסוך שלווה (גם במבוגרים וגם בילדים), אז תתחבקו ככל האפשר, תיצרו קרבה ובהתאם תיווצר נחמה ורגיעה.

4 עודדו את הילדים לדבר על רגשותיהם, בשיחה, במשחק, בציור, בקריאת סיפורים, כל ילד ומה שמתאים לו. 

5 צפו בחדשות מעט ככל האפשר. מובן שאתם, כמבוגרים, רוצים וצריכים להתעדכן במתרחש, אבל החדשות אינן מיועדות לילדים והמראות הקשים הנשקפים מן המסך עלולים להפחיד ולהלחיץ את הילדים כשהם מובאים ללא תיווך הורי. לכן השתדלו לצפות בחדשות כשהילדים אינם נוכחים, או להתעדכן בערוצי החדשות והאינטרנט במחשב.

6 הפכו את הממ"ד שלכם לאתר קמפינג מאולתר – הכניסו לממ"ד אוהל, שקי שינה, מימיה וחטיפים ושחקו עם הילדים כאילו שאתם באתר בחופשה.

7 מסיבת בועות – רכשו ערכות של בועות סבון בגדלים וצורות שונות והצטיידו מראש בבקבוקי מים וסבון נוזלי. ילדים יכולים להעביר שעות בניפוח בועות מים ובניסיון לתפוס אותן, זה גם מעביר את הזמן וגם משכיח לכמה רגעים את הסיטואציה. 

8 מסיבת תחפושות – הכניסו לממ"ד תחפושות מחג הפורים או פריטים שיכולים להוות תחפושות (למשל, שמלת מיני של אמא יכולה להפוך לשמלה לילדה) ושחקו עם הילדים במשחקי דימיון. תנו לילדים לתת דרור לדימיונם ולהמציא סיפור אגדה ושתפו איתם פעולה.

9 מסיבת יצירה – הכניסו לממ"ד חולצות ישנות, מכנסיים שסיימו את תפקידם וכן הלאה, ובעזרת צבעים וטושים, תנו להם ליצור מהפריטים – פריטים חדשים שהם "יעצבו" כיד הדימיון שלהם. הציור על הבגדים יכול להוות עבור הילדים גם סוג של תרפיה ואפשרות להביע את רגשותיהם. 

10 חילופי תפקידים – שחקו עם הילדים במשחק בו אתם (המבוגרים) מגלמים את תפקיד הילדים והם (הילדים) את תפקיד המבוגרים. גם במשחק כזה יכולות לעלות סוגיות מעניינות ומסקרנות מעולמם של הילדים.

Please reload

© הסטוק